Небеса

Буквите са късове небе, оградени от извисяващите се стени на сгради. В някои случаи и Фотошоп е помагал, но повечето са необработени снимки.
(повече)
П. С. Днес било Блог дей.
Буквите са късове небе, оградени от извисяващите се стени на сгради. В някои случаи и Фотошоп е помагал, но повечето са необработени снимки.
(повече)
П. С. Днес било Блог дей.
at 11:00 0 коментар(а) Translate in English Labels: Типография
Мондео трябва да е флагман на компанията в Европа, но с последните няколко серии все нещо не им се получаваше. Моделът от тази година трябва да прокара новият "кинетичен" дизайн на Форд, но според мен истината е малко встрани. От известно време се носят слухове, че компанията ще се раздели с Волво и Джагуар - явно не им се удава да управляват европейски марки. Изглежда за "чао" дизайнерите са чопнали това-онова от характерния им външен вид, така че Мондеото прилича по-скоро на кръстоска между S80 и XF, т. е. хич не е зле.
Мустанг се превръща в легенда още с появяването си през 1964 г. - напомпан роудстър на ниска цена няма как да не успее в Америка по това време. Форд нещо оплитат конците през 90-те с някакви укротени версии и почти го принизяват до статуса на сеемеен автомобил, но през 2005 г. истинския Мустанг се завръща с див, ръбат и агресивен дизайн. Тази година излезе специалният тунинг на Шелби GT500, който догодина ще бъде последван от GT500KR - най-мощния Мустанг евър! Гррр...
И за да докарам бройката до 3, ти представям Форд Еърстрийм, съвместен проект с един от най-големите производители на каравани. Все още е концепция, но с чисто ново и работещо хибридно захранване (каквото и да разбират под това американците). Като нищо ще се появи на пазара, а и няма да е учудващо скоро футуристичната му визия да си е съвсем в реда на нещата.
at 10:10 0 коментар(а) Translate in English Labels: ХПА
"От розовата страна си е най-яко!"
at 18:00 5 коментар(а) Translate in English Labels: Цветове
at 11:45 6 коментар(а) Translate in English Labels: Блог, Уеб
at 15:30 0 коментар(а) Translate in English Labels: На път, Снимки
Продължаваме със Световното по ръгби, което започва на 7. септември с Франция - Аржентина на Стад дьо Франс. И за да не стават грешки - гласуваш като цъкнеш върху иконката с емблемата на един от 6-те фаворита. Ако ти се залага, можеш да се пробваш в Ладброукс, откъдето са и коефициентите. Малка подсказка - Нова Зеландия е топ фаворит.
Другото нещо е Twitter акаунта ми и прилежащия бадж, който може би (не) си забелязал в сайдбара. Функциите донякъде се припокриват с Разни и Бележки, но със следните важни разлики: съобщенията в Twitter са ограничени до 140 знака, а и третирането на url е доста особено; за сметка на това можеш да публикуваш в реално време, както през сайта, така и чрез GTalk или SMS.
Хм, нещо се прецака показването на последни коментари - ей така, без причина. Фийдът си изглежда ОК, но тярбваше да мина през FeedSweep за нов скрипт.
at 23:30 7 коментар(а) Translate in English Labels: Блог, Допитване, Спорт, Уеб
Коантро, колкото и да се дърпаш, със сигурност си пил - най-вероятно като съставка в коктейл. Но си струва и да опиташ самостоятелно - за разлика от останалите трипъл сек ликьори той е 40-градусов и чудесен дигестив.
Фабриката в Анже е основана през 1949 г. от сладкаря Адолф Коантро, първата бутилка от портокаловата напитка произведена 26 г. по-късно, когато управлението е в ръцете на племенника му Едуард, а в наши дни се продават по 13 милиона бутилки годишно. Рецептата, разбира се, се води семейна тайна, но е известно достатъчно - процесът включва мацерация в алкохол на смес от корите на над 40 вида сладки и горчиви портокали от целия свят преди дестилацията в медни казани.
Мараскино е традиционен италиански ликьор. Това, обаче, е твърде къса версия на историята му достойна за цял минисериал**. Произлиза от района на Зара - днешен Задар в Хърватска, който, като повечето градове по далматинския адриатически бряг, чак до Втората световна е бил населен предимно от италианци. Още през 16. век монасите от местния моникинаски манастир произвеждат ликьор под името "росол". По-късно се появяват и първите частни дестилерии - Рота, Мола и Калченгио, чиято продукция става популярна из цяла Европа. Тайната е в специалния сорт вишни мараска, характерни за Далмация, придаващи лек бадемов вкус на ликьора. Мараскиното отлежава в дървени бъчви, но е бистро на цвят, а дизайнът на бутилката е уникален.
Една от най-известните фабрики, произвеждащи Мараскино е основана през 1821 г. от Джироламо Луксардо, консул на Сардиния в Зара, и жена му Мария, чиято рецепта за вишнев ликьор се оказала доста успешна. През 1943-44 г. фабриката е почти напълно разрушена при бомбардировките, а двама от братята Луксардо - Пиеро и Николо загиват, оцелява единствено Джорджо, който е принуден да напусне страната. Той обаче основава наново фирмата в Падуа и възобновява производството на Мараскино. Но това не е всичко - ликьорът продължава да се произвежда по класическа рецепта и в Задар от Мараска. Не съм опитвал двата конкуриращи се продукта, затова и не мога да дам мнение, кой е по-добър.
Лимончелото няма чак толкова драматична история, нито засекретена рецепта. Напротив, това е простичък лимонов ликьор, доста разпространен в южна Италия, където си правят и домашно. Това не му пречи да си има доста известни фенове, като Дани ДеВито, който през 2006 г. се появява пиян в тв шоуто Да Вю, след като предната вечер заедно с Джордж Клууни пийвали лимончело. ДеВито дори даде името си на луксозен ликьор наскоро.
* Мъж с коремче, по-голямо от моето.
** Минисериал е сериал от 2 до 4 серии, разказващи една цялостна история, а не сериал с късички серии. Дълго е за обясняване, може би някой друг път.
at 11:30 6 коментар(а) Translate in English Labels: Ядене и пиене
Самият той е част от екипа, разработил система от 5 чисто нови корпоративни шрифта за Дойче Бан: ДБ Санс и ДБ Хедлайн санс, замислени като дефолтни шрифтове за разписания и надписи, серифните ДБ Сериф и ДБ Нюз, както и ДБ Офис, очевидно за документация. Наскоро те попаднаха сред най-добрите шрифтове за 2006 г. според Typographica, но и без подобно признание качеството си личи. Уви, ДБ шрифтовете не се разпространяват и могат да бъдат ползвани само от Дойче Бан.
Освен типограф, Ерик е блогър и горд собственик на НСУ Ро 80. Като такъв той няма начин да не се възмути от "шрифта" на автомобилни регистрационни табели в Германия, загрозяващ елегантния му олдтаймър. ФЕ Мителшрифт е разработен от Карлгеорг Хьофер и замества добрия стар ДИН 1451 в края на 90-те с идеята да направи фалшификациите по-трудни (ФЕ е съкращение от fälschungserschwerend). За целта всеки символ - буква или цифра - е с уникално начертание, така че 3 да не се превръща в 8, F в E или C в О с минимални корекции от страна на измамниците. Уви, точно поради това ФЕ Мителшрифт придобива уродлив вид и губи характеристиката, която превръща група символи в шрифт - сходните начертания.
За моя изненада установих, че все пак ФЕ Мителшрифт се предлага свободно от Фонтшоп, но Кар-го 2 и Зауеркрауто са добри алтернативи. В случай, че искаш да загрозиш нещо.
at 11:25 0 коментар(а) Translate in English Labels: Типография
Това са знаците на външната тоалетна в зоопарка на Хайдерабад:
at 10:00 2 коментар(а) Translate in English Labels: Индия, Снимки, Уеб
at 11:45 4 коментар(а) Translate in English Labels: Медии, Спорт
Родина-мать зовет! Проверявай този новичък блог редовно за съветски пропагандни плакати + обяснения.
Novinite.com на смърфски.
За едни - драсканици, за други - Паола.
Кадър от Les Amateurs от предпоследния, юлски брой на списание Едно. Ще ти е трудно да го намериш, но може да прегледаш онлайн архива.
Равенство, братство, wi-fi свобода!
А сега, четенето на книги на плажа е много по-лесно.
Ех, какъв филм можеше да стане от Star Wars, ако режисьор не беше оня Лукас, а!
at 21:21 2 коментар(а) Translate in English Labels: Дизайн, Разни, Уеб
Хуан Валдес и мулето му Кончита се появяват в рекламите на Cafе de Colombia за пръв път през далечната 1959 г. и, както се досещаш, не става дума за реална личност. Образът е създаден от агенцията Дийл Дейн Бернбах (това е DDB, ако се чудиш), които продължават да стоят зад кампаниите и до ден днешен. Първоначално ролята се изпълнява от Хосе Дувал, който е заменен от Карлос Санчес през 1969 г., а миналата година е представен новия Хуан Валдес - Карлос Кастанеда (без майтап, така се казва човека). За това, кой изпълнява ролята на Кончита през годините, за съжаление, няма информация. Хуан "гостува" на сериали като Луд по теб и Лабораторията на Декстър, както и филма Всемогъщият Брус.
Логото пък е създадено през 1981 г. и претърпява няколко промени за да се стигне до сегашния си вид. То се поставя върху продукти на различни производители, стотици в цял свят, които пакетират 100% колумбийско кафе, с качество контролирано от федерацията. В България съм виждал само едно такова кафе - в доста семпли златисти торбички.
Хуан олицетворява типичния кафетеро - с характерното сомбреро и дрехи, юнашкия мустак и торбите кафе на гърба на мулето. Рекламите с неговото участие, забавни, често самоиронични, го превръщат в маркетинг икона и символ на Колумбия, който с лекота скрива в малкия си скъсан селски джоб Марлборо Мен. Със сигурност си попадал на реклама по някоя "чужда" телевизия или на логото покрай спонсорството на стартовете от Световната купа по ски алпийски дисциплини.
Интересно е, че името Хуан Валдес е колкото познато, толкова и генерично - Хуан е типично испанско първо име, Валдес е често срещана фамилия. Наскоро компанията от Коста Рика Кафе Брит започна рекламна камапния "Хуан Валдес пие костариканско кафе", което логично предизвика гнева на колумбийците (това не е хубаво, да знаеш) и доведе до съдебна битка между двете организации.
at 11:11 0 коментар(а) Translate in English Labels: Лого
В днешно време писмени символи се формират предимно в компютърна среда, за разлика от миналото, когато ръкописът е имал много по-голямо значение, а резултатът са небезизвестните емотикони.
Преди година и половина типографите от форума на Тайпофайл се забавляват създавайки нови лигатури за популярни съкращения от онлайн обюуването, като WTF (what the fuck?) и LOL (laughing out loud) и мисля, че им се получават няколко добри.
at 13:30 0 коментар(а) Translate in English Labels: Дизайн
Днес за пръв път попаднах на снимка от България - стърнище в разградско от далечната 1962 г. Не знам как става подбора, най-вероятно без особена логика и цел, но в случая темата е почти актуална.
* Gadget e преведен като нещо в българската версия :-)
at 23:15 1 коментар(а) Translate in English Labels: Уеб
at 13:00 4 коментар(а) Translate in English Labels: Блог, Уеб
BTW, водни басейни, обръщал ли си внимание, че няма Синьо море, а има Черно, Червено, Жълто?
Сигурно си се чудел защо националните отбори на Италия носят сини екипи, при положение че националните цветове са зелено, бяло и червено - ами това е цвета на Савойската династия, която е владеела страната в началото на 20. век, и така.
В древен Рим философите са носили сини роби.
Синьото създава усещане за спокойствие, лекота и разстояние. Затова е удачен цвят за спалнята ти.
През 1945 г. ООН си харесва синия цвят, тъй като символизирал неутралитет, единство и мир. Първата намеса на "сините каски" е през 50-те години по време на Суецкия конфликт между Израел и Египет. Интересно с какви ли каски са били израелските военни - може би са носили екипа си за гостуване?
Синия период на Пикасо предшества Розовия и продължава от 1901 до 1904 г.
Ливай Строс не измисля джинсите. Те са били носени от генуезките моряци доста преди това - от там идва и името джинси (di Genova). Деним пък идва от френския град Ним (de Nimes).
Изразът синя кръв произлиза от Испания. Кожата на благородниците била видимо по-светла от тези на работягите - логично, след като изтънченият им живот не предполагал излагане на слънце и ровене из разни мръсотии. Така синкавия цвят на вените под кожата се виждал по-ясно.
В английския език blue означава и тъга, откъдето идва и името на музикалния стил блус.
В Китай синьото символизира пролетта и посоката изток.
Едва 8% от хората по света има сини очи. В Литва и Финландия са най-голям процент от населението. В Исландия пък 90% са със сини или зелени очи. Синият ген е рецесивен, т. е. бива подтиснат от кафявия и зеления. Ето тук може да пресметнеш каква е вероятността децата ви (на теб и партньора ти) да имат сини очи.
Ако си говорим за козметика, синьо означава Нивеа. Точка. Между другото най-продаваните четки за зъби са сините.
През 1997 г. компютърът Deep Blue побеждава световния шампион по шах Гари каспаров в серия от 6 партии (с 2 победи и 3 ремита). Името е комбинация от Deep Thought (от Пътеводител на галактическия стопаджия) и Big Blue (прякор на IBM)
Макар името им да произлиза от гръцката дума за синьо, сапфирите могат да са всякакви цветове. Бутилката на джина Bombay Sapphire има сапфирен цвят (майтапя се - синя си е), но съдържанието е прозрачно, не се притеснявай и консумирай умерено.
А пък текилата се произвежда от синьо агаве. Благодаря ти, синьо агаве!
Всъщност синьото е крайно не апетитно по начало. Пепси, чувате ли ме? Или тази Коледа пак ще пуснете онази глупост Пепси Блу?
Виагра е синя. Левитра и Циалис са оранжеви.
Консервативните партии обикновено си избират синия цвят. Както вече споменах в Червено, в САЩ е обратното - там той символизира либералните Демократи.
Деветте сини и бели ивици на гръцкия флаг могат да бъдат интерпретирани по следните начини: небето и вълните на Егейско море; деветте музи; девететте срички на фразата Έλευθερία ή Θάνατος (Свобода или смърт).
Традицията булката да носи нещо старо, нещо ново, нещо назаем и нещо синьо се заражда във Викторианската епоха, макар синьото да присъства там като древен символ на чистота и невинност.
Синьото е било на мода през 1947, 1953, 1969, 1985, 1998, ... Шегувам се, бе! Сериозно ли си мислеше, че знам такива работи?
С изразът "сини чорапи" са наричали образованите и грамотни жени във Великобритания от 19. век. Защо сини ли? Просто носенето на сини чорапи по това време (от мъже, на жените чорапите така или иначе не са се виждали тогава) вместо класическите черни се считало за ексцентрично.
Сред видовете плесени, на които дължи името си синьото сирене, са Penicillium gorgonzola и Penicillium roqueforti - с явна нотка на биологически брандинг :-)
Историята за това как най-популярният аржентински клуб Бока Хуниорс е избрал цветовете си - синьо и жълто - е доста любопитна. Първоначално отборът играел в розово, после в черно-бели райета, докато през 1906 г. не се наложило да си изберат нов екип. Решили да вземат цветовете на знамето на първия кораб, който акостира на пристанище Ла Бока. Корабът бил шведски.
Причина смърфовете да са сини няма - по случайност докато Пейо ги е скицирал първоначално е използвал син молив.
Няма и никаква причина повечето полицаи по света да носят сини униформи, но е така. Глобализация, какво да се прави.
През 1938 г. берлинският производител на слушалки Идеал сменя името си на Блаупункт. Първоначално синята точка била поставяна на продуктите като гаранция за качество, но после се превърнала в символ на фирмата.
Имена: синьо blue синий blou mavi plava blau modrá μπλε blå niebieski azul sininen blár galanos azzuro urdin oronia gök gorm glas blauw caeruleus kék bleu голубой
at 18:00 0 коментар(а) Translate in English Labels: ХПА
at 14:45 2 коментар(а) Translate in English Labels: Работа
Снимката е от блога на Иван Василев и съвсем коректно си е заснета това лято на Слънчев бряг.
Опса, сори: 16+
at 17:10 2 коментар(а) Translate in English Labels: Реклама, Сърце
at 10:00 0 коментар(а) Translate in English Labels: Дизайн, Карта, Метро, Разни, Реклама, Уеб
at 14:00 4 коментар(а) Translate in English Labels: Спорт