25.7.18

Телевизия на ръба на закона 6

Не се бях връщал към темата известно време, през което амбициите на Булсатком да има собствен сателит и да навлезе в мобилните комуникации го принудиха да се откаже от повечето си ексклузивни спортни права, а аз и останалите футболни фенове се примирихме, че няколко пъти годишно ще трябва да гледаме Ел Класико на прекъсващ онлайн стрийм с руски коментар (а руските коментатори могат да накарат дори "експертите" на Диема да звучат така, все едно знаят какво говорят).

Междувременно сред другите оператори течеше консолидация, като с придобиването на Близу Мобилтел стана най-големия играч на кабелния пазар. Собственият пакет спортни канали Мтел Спорт стартира със скромна футболна програма, но и НХЛ и тенис турнирите Мастърс, както и с малък скандал с прецакването на абонатите, които след краткия гратисен период започнаха да получават ъпгрейднати сметки, без да са заявявали включването му.

Наистина неприятната изненада обаче предстои. От следващия сезон Би Ти Ви преотстъпва правата за италианската Серия А и мачовете от Шампионската лига във вторник, както и финала на ребрандирания като А1 оператор, който ще ги излъчва ексклузивно по прекръстените на Макс Спорт канали. За Би Ти Ви това може да обяснимо - парите, които ще получи от А1 са си чист кеш, а се съмнявам, че ще има осезаем спад в приходите от реклама, но не и оправдано - т. нар. "спортни" канали на групата се изпразват от съдържание и обезсмислят, а и зрителите едва ли ще са особено щастливи.

Големите спортни събития струват скъпо. Телевизиите могат да ги финансират по грубо казано 2 начина - с реклама или допълнителни абонаментни такси. Вторият модел би означавал, че телевизията ще се опита да стигне до максимален брой потребители, предлагайки се през различни доставчици и по алтернативни начини - например Плей Диема Екстра за хората без договор с кабелен оператор. България обаче е мъничък пазар и само допълнителните такси може да се окажат недостатъчни за избиването на парите, дадени за правата - ето, от стартирането цената на спортния пакет на Диема се покачва с левче всяка година и от тази ще е 7 лв. на месец за повечето абонати. Затова и Булсатком досега, и А1 не създават телевизионен продукт със спортните права, а ги използват за привличането на клиенти, които натоварват с допълнителни, по-скъпи услуги и обвързват с дългосрочни договори.

Нещо, което е незаконно.

Член 21 от Закона за защита на конкуренцията ясно казва, че "прякото или косвено налагане на цени за покупка или продажба или други нелоялни търговски условия", "ограничаването на производството, търговията и техническото развитие във вреда на потребителите", "поставянето сключването на договори в зависимост от поемането от другата страна на допълнителни задължения или сключване на допълнителни договори", "необоснованият отказ да се достави стока или да се предостави услуга на реален или потенциален клиент, за да се възпрепятства осъществяваната от него стопанска дейност" и "прилагане на различни условия за един и същ вид договори по отношение на определени партньори, при което те се поставят в неравноправно положение като конкуренти" представляват злоупотреба с монополно или господстващо положение и са забранени. Преведено на човешки език, А1 няма основание да отказва предоставянето на каналите Макс Спорт на други оператори, но и трябва да го прави на същата цена, на която ги "продава" на себе си.

Законът е в правната рамка на СЕМ и, логично, на Комисията за защита на конкуренцията (би трябвало и Комисията за регулиране на съобщенията да се занимава с това, макар досега да не е взимала отношение). Преди години Булсатком игра цирк с уж друг собственик на правата и уж други оператори, които излъчват каналите, и номерът мина пред КЗК. Честно казано, не ме интересува какви врътки ще прави А1 сега и дали кротко ще го докараме до монопол, знам само, че ощетени отново ще са зрителите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар