31.1.11

Сурва, сурва

В неделя, братуе, най-накрая стигнах и до Перник. Ама не 'щото са ни откраднали колата, ами на фестивала на маскарадните игри Сурва. На фестивал, като на панаир - над центъра на Перник се стелеше дим и миризма на скара. Но кукерите си струваха - още снимки има тук. А догодина ще се акредитирам като журналист, така де.

28.1.11

Разни фотографи 16

Опитвам се да не става някакъв фотографски блог, но някак се събраха отново.

Джордан Метър, Пол Хермес, Олга Завершинская, Линда Алфвегрен, Аманда Закем, Симона Смръчкова, Жак Багоа, Джордана Шиара, Шарлоте Остерванг, Трине Сьондергард, Алфред Вайсенегер, Джъстин Уилямс.

Ракел де Йоде, Лена Важенина, Франческа Удман, Дмитрий Бочаров, Меган Савидж, Тобиас Ланг, Сам Хискокс, Саша Бородинова, Стефани Биенфе, Софи Бердзенешвили, Брис Фере.

Сигурд Грюнбергер, Бартош Лудвински (отново), Саяка Минемура, Франк Бобо, Лукаш Виерзбовски, Шон Марк Лий, Грейс Гъноу, Джослин Катерсън, Рейвън Йе, Джон Клъкас, Хулия Давила, Алекс Стодард.

Уолтър Чин, Кеслър Тран, Сантяго Сепулверда, Кирстен Бекен, Кристина Хачатурян, Мария Ковач, Артурс Ел, Франклин Обрегон, Мехмет Ерзинджан, Жоао Куейроло, Бьорн Стери, Влад Кенер.

Вивиен Мок, Джесика Тремп, Алекс Веледжимович, Рита Цимерман, Хайди Систо, Шон Томас Уотсън, Едуарда Албакърки, Лаура Мекабреску, Леника, Нафис Асад, Каролин Шевалие, Ашли Чавес.

Уршула Клуз-Кнопек, Никол Бентли, Тети, Мартин Странка, Седеф Делен, Линдзи Нойфелд, Ана, Маркос Ривера, Милош Буркхард, Чарли Уон, Росио Агире

25.1.11

Гастрополитика

20.1.11

Логотворителност: ФК Базел

Едно лого за конкурса на швейцарското списание Цвьолф (англичаните имат скромното 4-4-2, немците са акуратни с 11 фройнде, швейцарците като пó тарикати скачат на дванайсет) - редизайн на емблемите на отборите от местната лига. Логото няма да стане официално, а наградата е скромна, но упражнението си струва.

Макар емблемата да е доминирана от стилизираното изображение на катедралата Базлер Мюнстер, в центъра е комбинацията от ретро топката и монограма на клуба, които стоят някак неестествено върху актуалното лого.

Впрочем, един от играчите на Базел в ранните години на отбора е Ханс (Жоан) Гампер, който по-късно основава ФК Барселона, та оттам и цветовете на каталунците.

(06.04) А това са победителите.

18.1.11

Разни 85

Изоставените станции и линии на Парижкото метро - дълга, но доста любопитна разходка.

Как умножават японците - доста простичка графична схема, макар че изглежда странно на пръв поглед, пробвай се. (от)

Каква е връзката между фолклора, оптиката и океанографията например? Подробна, но пригледна схема на взаимоотношенията между различните сфери на човешкото познание.

Някои хора просто не знаят, кога да спрат да плетат...

Кратки филмчета за агитките на всички отбори от Бразилейро - гледай дори да не разбираш португалски, енергията на феновете е достатъчна.

Фенска карта на Лондон, или къде да не се разхождаш с шалче на вечния враг.

Вконтакте, Оркут, Ренрен - какво запълва черните петна в картата на света, където, ухууу, няма Фейсбук.

Официалният сайт на Бундеслигата с любопитна историческа секция с информация за всички клубове и ретро лога.

Типографски подарък от/за Бремен - от бременските музиканти през Везерщадион до Бекс.

Друже, можеш да се чувстваш прецакан от вида на твоето работно място.

Ако не си забелязал, наскоро изпратихме 2010 г., което даде повод на разни сайтове да подберат най-доброто от нея: Стереогъм - най-скандалните музикални клипове, Дайлайн - най-интересните винени етикети, а Гардиън - най-любопитните късометражни филмчета. (от)

В тази връзка, виж какво видео е направил някой си Дамян Ненов от Полша.

Запознай се с граф Спирохет - смешният, но зъл вампир, който ще се промъкне в от вагината й директно в пениса ти при небезопасен секс (така ли се казва?). Или просто се повдигни многозначително вежди при сблъсъка с методите на обучение в американската флота през 70-те.

Уийкли уайър - модерираната селекция брандинг новини на студио Грейпфрут (досега само под формата на мейлинг лист) е вече свободно достъпна във Фейсбук.

Приложен минимализъм върху опаковките на няколко добре познати ти продукта. Действа.

Големите филми в 4 иконки. Ето че можело да се се спестят милионите за спецефекти.

Впрочем, ето ги и големите филми на последните 100 години във визуализация на локация на действието.

И "големият сериал" с голямото продуктово позициониране - марките, набутани не особено деликатно в Стъклен дом.

Голямата работа е да "миксираш" клипове от Ютюб - вече си половин диджей, остава да си намериш дискотека. (от)

Портрети в карти.

Един въпрос не ми дава мира напоследък - какво общо имат тия хамали със зоологическата градина в София, че са й гепили логото?

Когато си нямаш глава, може да разчиташ на моливите да мислят вместо теб - белият отговаря за фактите, жълтият - за ползите, червеният означава чувствата, черният - проблемите, а зеленият и синият са за креативността и планирането.

А ти купи ли си чинийка за сватбата на Уилям и Кейт?

Кой са най-стилните и най-грозните игрища на отборите от НБА.

Няколко графични портфолиа, които си струва да чекнеш: илюстрации от Алекс Родригес, Миа Мекиле и Антон Семьонов, дизайн от Колин Дън и брандинг проекти на Библиотек.

Ето и един полезен линк: онлайн инструменти, с които да създаваш интерактивни графики и визуализации.

Цици, език, уста, вагина - графична реклама за немски еротичен блог.

Пътешествия до света на комиксите.

13.1.11

Преди еврото: Ирландски паунд

Допитването, коя да е следващата покойна европейска валута, разгледана в поредицата, беше спечелено от ирландския паунд с решителния глас на Ицо... добре де, с единствения глас на Ицо.

Ирландският паунд (или пунт, както му казват местните) се появява през Средновековието, а от началото на 18. век е вързан към британския паунд стърлинг в малко странното съотношение 13 към 12 в полза на англичаните. Всъщност валутата се нарича така официално едва от 1938 г., като до тогава след признатата независимост на Ирландия от 1922 г. се нарича паунд на Свободната държава. До края на 60-те години се използва сисемата, при която 1 паунд е равен на 12 шилинга, а 1 шилинг от своя страна се състои от 20 пенса. Децимализацията се осъществява в следствие на тази във Великобритания, към чиито паунд ирландския остава обвързан още 10 години след това, когато ирландците решават да се присъединят към общата европейска валутна система.

Ирландската централна банка емитира 3 серии паундове: серия А е в обращение от 1977 г. и основната тема в дизайна й са реките на острова, серия B я наследява и се използва до 1993 г. и се занимава най-общо с историята на страната, дизайнът на последната серия C е избран след конкурс, в който печели Боби Балах, а темата е съвременната история на Ейре.

Върху банкнотата от 5 паунда е Катрин Маколи (1778 - 1841), основателка на Систърс ъф Мърси, ама не бандата, а монашеския орден. Всъщност Катрин искала да използва голямото си наследство за да помага на бездомни жени и деца и да им предоставя образование без кой знае какъв религиозен ангажимент, но католическата църква настояла това да стане под нейната шапка и така се раждат Сестрите на милосърдието (на реверса са изобразени дечица в класна стая). През 1978 г. Ватикана започва процеса по беатификация на Катрин, като в момента е преподобна, на една крачка от светица, сещаш се.

Джеймс Джойс (1882 – 1941), тук на 10-те паунда, е може би най-известният ти от серията - поет и писател, автор на един от най-значимите романи на 20. век Одисей и сборника с разкази Дъблинчани. Които аз не съм чел, но обещавам, че ще се постарая да поправя пропуска. Някой ден. Макар че пише почти изключително за Дъблин, Джойс го напуска сравнително млад и прекарва по-голямата част от живота си в Триест, Париж и Цюрих (все места с по-добър климат), където е и погребан.

В лилаво върху банкнотата от 20 паунда е Даниел О'Конел (1775 – 1847) - политик, пропагандирал католическата еманципация и независимостта на Ирландия. През 1841 г. става първият кмет католик на Дъблин от времето на крал Джеймс II (т. е. от 17. век). Негови са думите "Господа, скоро ще можете да избирате между това да живеете като роби или да умрете като свободни хора."

Дъглас Хайд (1860 – 1949) от 50-паундовата банкнота е лингвист, изследовател на ирландския език, известен и с псевдонима си Приятната малка клонка. На такива като него най-вероятно дължим досадния келтски шрифт по банкнотите. Гелската лига, организация, целяща опазването на ирландския език и култура, е сред най-важните неща, в които Дъглас се е замесвал. Мотото на лигата е Sinn féin, sinn féin amháin, което ще рече нещо като "ние сами, ние сами". Шин Фейн става име на движението за независимост на Ирландия, така се нарича и една от водещите партии в Северна Ирландия, известна с връзките си с ИРА. Самият Хайд не си падал много по сепаратистката политика, което обаче не му пречи да стане първия президент на независима Ирландия през 1938 г.

Последният участник в днешното ревю, уви, отново е политик - Чарлс Стюарт Парснел (1846 – 1891), наричан "некоронованият крал на Ирландия", най-вероятно за да се обясни защо на портрета си върху 100-те паунда е без корона. Чарлс е роден в протестантско семейство, заможен земевладелец, но въпреки това ирландски патриот, основател на Ирландската парламентарна партия, движещата сила зад движението (мога ли да се изразявам така?) за независимост от Обединеното кралство. Британският министър-председател Уилям Гладстон (същият с улицата в София) го определя като "най-впечатляващия човек, когото е срещал някога". Любопитен е личният живот на Чарлс - дълги години той поддържа не особено прикривана връзка с Катрин О'Ший, съпруга на капитан Уилям О'Ший, също като Чарлс член на парламента от Ирландия. Чарлс дори е баща на 3 от децата на Катрин, родени по време на брака й с Уилям. През 1890 г. семейство О'Ший най-накрая се развежда и Катрин се взима с Пернел, който обаче умира само година по-късно.

От 1. януари 2002 г. официално платежно средство в Република Ирландия е еврото, като 1 се разменя за 0.787564 паунда.

11.1.11

Усмихваш ли се?

Усмихваш ли се, когато много те боли? Онази странна социална функция на мозъка ти, целяща да успокои хората около теб, че всичко е наред. Но, разбира се, не можеш да ги заблудиш, защото те чуват стоновете ти? И тихичко те мразят за това. А ти не съвсем тихичко се проклинаш за това, което им причиняваш.

Удряш ли с всичка сила гърдите си или стомаха си, само за да изгониш болката от главата си и да я преместиш там. Там, където можеш да видиш от какво страдаш, където ще имаш рана, която не се срамуваш да покажеш, където може да се намери някой, който да излекува болката ти. Но тя си остава в главата и само от време на време те хваща за гърлото, колкото да спре дъха ти за минута и да ти припомни, че си жив, само за да страдаш.

Не знам откъде идва заблудата, че надеждата е двигател, сила. Не, надеждата е сцеплението ти със земята - това, което те държи здравно на нея и по правия път, това, което ти позволява да се наведеш, когато някой посегне да те удари, и да се затичаш, щом усетиш, че отчаянието бяга подир теб. Тя е котвата на малката ти жълта лодка, която пречи на бурята да я отнесе в морето на хаоса. Но когато надеждата си отиде, това става толкова рязко и внезапно, че колкото и да се правиш на силен и непоколебим, те унищожава. Защото със себе си тя взима всичко, което си бил и оставя само крехкия и изведнъж лишен от смисъл твой доскорошен приносител - олекналото с няколкото най-тежки грама тяло.

Бил ли си толкова слаб, че това тяло изключва сетивата ти - слуха, допира, зрението - само за да пази разума и плътта ти? Толкова слаб, че когато падаш, не го правиш защото нямаш сили да останеш прав, а защото просто искаш да усетиш, че под теб има земя - твърда и здрава, каквато трябва да бъде.

Няма извод. Извинявай, утре ще напиша нещо по-весело.

10.1.11

Ядене и пиене 7

Вкъщи обичаме да експериментираме и опитваме нови продукти. Едва ли има марка кафе, внасяна в България - от апокрифни италиански марки от квартални магазинчета до всеки бленд на Старбъкс, която да не сме пробвали, плюс разни пакети, които си носим от чужбина. Но има и кафе, към което винаги се връщаме - преди това беше еспресо сместа на Дау Егбертс, сега е по-скоро Далмайр Еспресо Монако (Монако е името на Мюнхен, откъдето е Далмайр, на италиански) - перфектно балансирано като аромат, вкус и смляно идеално за домашната еспресо машина.

Смолата на мастиковото дърво, което вирее в цялото Средизмноморие, но най-качествена смола се добива на остров Хиос, е антиоксидант, има антибактериално действие, влияе добре на кръвообращението и храносмилането. Използвана е като медикамент от древността, а на теб може да ти е позната и с турското име сакъз. И да, това са гръцки дъвки с мастикова смола, но без отровите фенилаланин, аспартам и ацесулфам, които се съдържат в останалите дъвки на пазара. Намират се във всички био магазини, в ДМ и някои аптеки.

На летището в Будапеща може да си купиш палинка (препоръчвам), дигестив Уникум и... салам. Всеки държащ поне малко на здравето си потребител знае, че не трябва да купува български колбаси, били те Стара планина или Стъргач. Традиционните унгарски салами на Пик се намират рядко, почти инцидентно и почти само в Метро, но гледай да пробваш, когато попаднеш на тях.

6.1.11

Разни фотографи 15

Блогът е тук, жив и съвсем не от три века преди Христа. И какво по-добро начало на новата година от порция сочни (охо!) фотографски портфолиа?

Андреа Пън, Ищван Лабади, Джоно Уинъл, Дарън Пинеда, Кенда Норт, Тамата Кастрийехо, Бодуен, Алесия Лаудони, Йе Рин Мок.

Роуг Коен, Диана Гандила, Шарлот Бойден, Селия Гомес де Вияведон, Ерик Мариан, Патрик Хауи, Лаклан Бейли, Ейрик Слингстад, Карла Рийд, Лука Патроне.

Ларс Ботен, Джени Гейдж и Том Бетъртън, Амандин Поландр, Йесика Силверсага, Магдалена Пардо, Улрике Биетс, Бела Керстенс, Джейсън Микъл, Ерин Фрост.

Кортни Роа, Карлос Серао, Максим Белестрос, Филип Керло, Еманюел Пик, Сисилия Пайринг, Маурицио Ди Йорио, Кенет Джоузефсън, Лоран Ашкенази, Юлия Клем.

Така Маюми, Костас Митропулос, Скай Перът, Джил Уилкот, Адам Райнди, Даниел Кронин, Крис Трайънс-Мартин, Лаура дел Росал Мигоя, Лин Хайди Стокедал.

Джулия Агостини, Марлийн Марино, Логан Уайт, Александр Алексеенко, Вукуан Санрен, Валентина Валоне, Айзък Торес, Кристофър Уилсън, Солвейг Мьолер, Алекс Аристей.

Джейми Стилингс, Зуна Поточна, Кристоф Кутнер (отново), Людмила Фоблова, Феликс Ламерс, Ракел Фиальо, Анджела Стела Боярис, Марко Грубишич, Тереза Влъчкова.

Серхио Росарио, Юрица Марич, Ейс, Коуч Муун, Леонтин Дьо Страдивариус, Сам Тейлър-Ууд, Улфганг Паркър, Том Салър.